CANEVİ

                          CANEVİ

     Bu aralar ülkemizin gündemine "aniden" sokulan Cami/Cemevi birlikteliği projesi büyük tepkileri de beraberinde getirdi.

     İslam dininde Cami var mı? Yok! Eskiden Hz. Muhammed(S.A.V.)'ın iki katlı evinin alt katında büyük bir odada toplanırmış Müslümanlar ve oraya da "Mescit" derlermiş.

     Alevilikte Cemevi var mı? Yok! Eskiden köylerde en büyük salon kiminse onun evinde toplanır ve cem yaparlarmış.

     Kendilerine ibadet yeri olarak bir mekan seçmiş ve ona da kendilerine göre bir isim vermiş insanların ibadet yerlerini dönüştürmeye çalışmak veya onların isimlendirmelerini kabul etmemek niçin? Neye yarar? Bize veya size ne?.. Bırakın insanlar istediklerine inansınlar veya inanmasınlar.

     Günümüzde Cami'yi ibadet yeri olarak kabul eden İslam içinde dahi, her cemaatin ayrı camileri vardır ve "asla" birbirlerinin camisinde namaz kılmaz, toplanmazlar! İnanmazsanız Cuma günleri Bakanları izleyin bakalım. Sürekli olarak nerelerde, hangi camilerde namaz kılıyorlar?

     Durum böyleyken, aralarında yüzyılların kini, kışkırtması ve "kan" bulunan Alevi ve Sünnileri "aynı mekanda birlikte ibadet yaptıracağız" diye barıştıracakmış gibi görünüp, birbirlerine düşürmeye çalışmak kimin, hangi "uzgörülü" aklın projesi? Yoksa, asıl amaçlanan Alevileri birbirine düşürmek, ayrıştırmak mı? Hatta, Kürt meselesini şöyle ya da böyle çözdükten sonra, Alevi meselesini de gündeme sokup; Kürt devleti kurulduktan sonra olması olası Kürt-Türk-Arap çatışmasında her üç milletin de ortak bileşeni olan Aleviliği bir baraj veya bir kalkan olarak mı kullanmak? Yoksa, Paratoner (?!) mi?

     Devletimiz bugüne kadar hangi Sünni köyünde cemevi yapmış? İçinde bir tane bile Sünni yaşamayan Alevi köylerindeki devletin yaptırdığı camileri sayalım mı? Hiç kimsenin ibadet için kullanmadığı bu camileri o kadar para harcayarak neden yaptırdınız ve yaptırmaya devam ediyorsunuz?

   Sahi, Çamlıca tepesinde yapacağınız cami projesini değiştirmeye ne dersiniz? Ankara Tuzluçayır'a yapmayı düşündüğünüz projeyi neden oraya taşımıyorsunuz?

      Çamlıca tepesine kocaman bir CANEVİ yapmaya var mısınız?..

18.09.2013 İstanbul Nihat MÜRŞİTPINAR


Yorumlar - Yorum Yaz