KADIKÖY'E KADIN ELİ DEĞMELİ

KADIKÖY'E KADIN ELİ DEĞMELİ

Yazımın başlığı zarif bir türkümüzü anımsatmıştır çoğunuza.

Devam edelim öyleyse...

Analar dır adam eder adamı.

Yanlış mı?..

Kadınlara değer vermeyen, onların eğitimini aksatıp, eve kapanmasına neden olan toplumların ne halde olduğunu görmüyor musunuz?..

2012 yılında Türkiye'de kadınların yerel yönetimlerde temsil oranına baktığımızda: 2950 belediye başkanlığından sadece 26'sında kadın belediye başkanı bulunuyor. Oransal olarak kadın belediye başkanı oranı binde 8,8.

İstanbul belediyelerinde 1989 yılında Şişli Belediye Başkanı olan Fatma Girik ve yolsuzluk abidesi G.A'ten sonra hiç bir kadın belediye başkanlığına seçilmemiş. Nüfusunun yarısı kadın olan bir ülke için çok büyük bir ayıp bu durum. Partiler bazında kadın adaya en çok yer veren parti CHP. Ama, CHP bile bu konuda çok yetersiz bir orana sahip.

Tamamiyle erkek egemen bir toplumda "kadın" adayların yerel yönetimlerde seçilmesi ve yer alması neyi değiştirecek?

Ya da, kadınların yönetim kademelerinde üst sıralarda hak ettiği yeri alması oligarşik-diktatoryal yönetimin ağırlıkta olduğu ülkemizde demokratik yönetim biçimine geçişi kolaylaştırır mı?

Erkeklerden beter bir kadın başbakan (Tansu Çiller) deneyimi yaşamış ülkemizde bu soruya olumlu yanıt vermek çok zor. Ne yazık ki, kadınlarımız bir yerde yönetici olunca, erkeksi bir yapıya bürünüyorlar.

Bir başka sorun da: ülkemizde yönetim erkine seçilen veya atananlar bulundukları makamı ailecek yönetmeye kalkıyor ve yönetiyorlar. Yine buna en iyi örnek: Eski başbakanlardan Tansu ve Özer Çiller çifti.

Bütün bunlara rağmen, kadınların ülkemiz siyasetinde hak ettikleri yeri alması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü; demokrasi bir kültürdür. Kültür dediğimiz olgu da bir gecede oluşmaz ve değişmez! Nasıl ki, toprağa düşen olgun bir tohumun filiz vermesi için uygun koşullar ve zamanın ağırlığının onu sıkıp patlatması gerekiyorsa; toplumların ilerlemesi için de kadınların desteklenmesi ve toplumsal ağırlıklarının arttırılması gerekmektedir.

Genel olarak: yaklaşan yerel seçimlerde tüm partilerin kadın adaylara, özellikle belediye başkanlığı adaylıklarında kadın adaya gereken önemi vermesini diliyorum. Özelde ise; kısa bir sürede tanışmışlığım yanında çevreden yaptığım sorgulamalar ve sanatçı duyarlılığımdan kaynaklanan bir ön sezi ile seçildiğinde çok iyi bir belediye başkanı olacağına, belediyecilikte çok önemli atılımlar gerçekleştireceğine emin olduğum; Cumhuriyet Halk Partisi'nden Kadıköy belediye başkanlığı için aday adayı olan Ayşe İnci Beşpınar'ın bu ilçeden aday gösterilmesini ve seçilmesini diliyorum.

                                                                                   Nihat Mürşitpınar