TÜRKİYE KÜRDİSTAN CUMHURİYETİ

TÜRKİYE KÜRDİSTAN CUMHURİYETİ

     2015 seçimlerinin böylesi bir sonuç yaratacağını hiç kimse beklemiyordu. HDP’ nin barajı aşacağı, AKP’nin %10 civarında oy kaybedeceği bekleniyordu. Ama, HDP’ nin % 13 düzeyine ulaşıp, ülkenin köklü milliyetçi partisi MHP’yi yakalayacağı asla düşünülmemişti.

      Bu sonuçlar nasıl bir sürece neden olabilir. İnceleyelim;

1-      AKP ile olası koalisyon hesabı yapan tüm partiler kaybeden tarafta olur. İstisnası HDP. Onun böylesi bir koalisyondan karlı çıkma olasılığı var. Fakat dezavantajlarını iyi hesaplamak zorunda. Böyle bir koalisyon CHP’nin marjinalleşmesini önler. CHP’nin atacağı taktik adımlara göre MHP’nin büyümesi veya küçülmesi olasılığı yüksek.

 

2-      Muhalefetin büyüklüğü karşısında yalnızlaşan AKP, öncelikle MHP’ den vekil satın almaya çalışacaktır. Başaramazsa, bunu bütün partilerden deneyecek ve tabii ki önceliği de sırtında yumurta küfesi olan vekillere verecektir. Bu dönemde şantaj ve kaset savaşlarını izlemek heyecanlı olacak.

 

3-      Tek başına iktidarı alamayan AKP bu sefer, azınlık hükümeti formülünü deneyecek. Burada ise kilit parti MHP. Bu formül çok uzun ömürlü olmaz ve MHP parçalanır.

 

4-      AKP’nin tüm bu denemeleri olumsuz sonuçlansa dahi, Cumhurbaşkanı hükümeti kurma görevini diğer partilere vermeyecek, sonunda meclisi feshetmekle tehdit edecek, milletvekilliği olanaklarını kaybetmek istemeyen taze vekillerin desteğiyle bir hükümet kurulsa dahi –ki burada yine MHP’nin meşhur “Devlet kurtaran Şaban” rolüne soyunması yüksek olasılık- bu denemeler de uzun soluklu olmayacak. Er ya da geç erken bir genel seçim gündeme oturacak.

 

5-      Tüm bu süreç içerisinde AKP MHP ile ilişkiyi güçlendirmek için milliyetçi söylemlere yüklenecek. Bu durumdan rahatsız olan  Kürt vekillerini kaybetme riskiyle karşılaşacak, meclisteki aritmetik çok sık değişecek.

 

SIRAT KÖPRÜSÜ

Eğer, aklıselim düşünce biçimi politik hesapların önüne geçer CHP, MHP ve HDP arasında “eş başkanlı” bir hükümet modeli yaşama geçirilebilirse;

6-      Türkiye ve Ortadoğu’da Emperyalizm’in yaptığı tüm hesaplar altüst olur. CHP,MHP ve HDP tarafından kurulan hükümet ve parlamento bir kurucu meclis gibi çalışarak, yalnızca Türkiye için  değil, Ortadoğu ve tüm dünya halkları için de yeni bir model yaratabilirler. Bölgedeki etnik ve mezhep çatışmaları belirli bir çaba ve konsensüsle sona erdirilebilir, Ortadoğu’da oluşan bu barış havası İsrail, Kıbrıs, Afganistan, Yemen ve Kara Afrika’daki tüm sorunların barışçıl çözümlere ulaşmasını sağlayabilir.

 

7-      AKP çok kısa bir zamanda parçalanarak kendi içine çöker.

 

8-      Nasıl ki 17/25 Aralık Cemaat yapılanmasının sonu olduysa, 7 Haziran’da en az onlar kadar suçlu ve kirli olan AKP’nin de tüm suçlarının ortaya çıktığı ve Silivri zindanını aslında kendileri için yaptıklarını anladıkları bir milat olur.

 

9-      Tüm bunlar olurken Cumhurbaşkanı’ nın yetkilerini kullanıp, meclisi feshetmesi nasıl engellenecek?

 

10-  Üzerindeki ağır baskıdan kurtulan yargı gerçek işlevine hemen, seve seve dönecektir. Unutulmasın ki; güce tapan, çoğunluğun tarafını tutan bir milli geleneğe sahibiz. “Zor zoru zorlar!” diye bir deyimimiz var. En ummadığınız kişilerin, ne kadar kahraman olduklarını, nelere katlandıklarını duyarsınız ağlak ekranlardan. Ve “yalnız adam’ ın nutku tutulur…

 

YARIN DEĞİL; HEMEN ŞİMDİ SEÇİM!

Eğer yukarıdaki olası gelişmeler uzlaşı ile sonuçlanmaz ve hemen bir erken genel seçim kararı alınırsa;

11-  Bu aşamadan sonra HDP’ yi hiçbir güç ve parti durduramaz. Her ne olursa olsun, tüm Kürt nüfus artık birlikte hareket eder. Yani, Kürt nüfusun yoğun olduğu yerlerde AKP artık bir varlık gösteremez!..

 

12-  CHP’nin Kürt ağırlıklı seçmenleri de HDP’ ye yönelecektir.

 

 

13-  Sosyalist ve Liberal sol seçmen de HDP’ de toplanacak, sol sosyalist örgütlerin tamamı kendini feshetmek zorunda kalacak.

 

14-  Türkiye’deki dindar kesimin ezici çoğunluğu Kürt nüfus olduğu için, “din” ağırlıklı partiler tamamen bitecek.

 

15-  HDP’ ye koşut olarak MHP’de büyüyecek. Ama bu tatminkar olmayacaktır.

 

16-  CHP ise; Alevi Kürt seçmenini ve sol seçmenini kaybedeceği için, marjinalleşerek; “Cumhuriyeti kuran parti” kimliğine sıkışacak.

Yani; başlıktaki ironi’nin gerçekleştiğini yaşayarak göreceğiz. HDP’ nin  AKP’ leşmesini; AKP gibi kurulduktan bir buçuk yıl sonra yapılan seçimde ezici çoğunlukla iktidara gelişi gibi bir süreci yaşayacağız.

Tüm bunların olabilmesi için ise; önümüzdeki dönemde partilerin stratejik ve taktik açıdan atacağı adımlar çok önemli.

Du bakali n’olcek!?.

8 Haziran 2015 Pazartesi Nihat MÜRŞİTPINAR


Yorumlar - Yorum Yaz