DEJAVU!..


DEJAVU!..

Haziran 2015 seçimlerinden sonra oluşan parlamento aritmetiği tüm partilerde şaşkınlıkla karşılandı. İlk şaşkınlığını atlatan Cum. Başbakan oldu ve CHP’deki en zayıf halka olan Deniz Baykal’ı can evinden vurdu. Dışişleri konutunda yapılan toplantıda masada Baykal’a ait ciltli bir dosya duruyordu. Dosyanın kapağı açılmadı ama yılların kurt politikacısı Cum. Başbakanın ne demek istediğini anladı.

Hükümeti kurma görevi AKP’nin çiçeği burnunda, ipleri Cum. Başbakanda olan liderine verildikten sonra ilk hedefin, özellikle CHP içinde  “sırtında yumurta küfesi taşıyan”  milletvekilleri olacağı belli oldu. Bunlardan birincisi Baykal ise ikincisinin de Gürsel Tekin olduğu gazetelere verdiği “canhıraş” demeçten anlaşıldı.

Davutoğlu’nun tüm partilerden eli boş döneceği belli. Buna rağmen; desteğim var diye 

bir bakanlar kurulu listesini Cum. Başbakana onaylatıp, güvenoyu arayacağı çok belli.

Peki, güvenoyu alır mı?..

 Bu konuda CHP içinde “zayıf halka” durumundaki milletvekillerine yapılacak teklifler ve baskının tonajı  belirleyici olacaktır.

AKP ve Cum. Başbakanın bu atraksiyonlarının farkında olan ve tüm bunların önünü kesmek isteyen muhalefetin ise; meclis başkanlığı seçimlerinde atacağı önemli bir çalımla bu hazırlığı boşa çıkarma girişimi denenecektir.

Bu nasıl olacak?..

Aslında meclis başkanlığı için muhalefetin ilk adayı Deniz Baykal olacaktı. Ne ki, bunu ön gören Cum. Başbakanın attığı yeme gelen Baykal, bu fırsatı kaçırdı. Cum. Başbakan Baykal’ı harcayarak kendi başına nasıl çorap örüleceğini de muhalefete ironik bir şekilde gösterdi. Seçim sonucunda birlikte hareket etmekte zorlanması muhtemel üç partiye altın bir fırsat sundu.

Meclis başkanlığı seçimlerinde MHP adayı olacak olan eski rakibi Ekmeleddin İhsanoğlu MHP, CHP ve kısmen HDP oylarıyla bu makama seçilecek. Böylece; CHP’nin kuracağı ve en geç iki yıl içinde erken seçim hedefli bir Rönesans hükümetinin de önü açılmış oldu.

Dejavu!..

Yani; 1999 yılında Bülent Ecevit tarafından kurulan DSP azınlık hükümetinin aynısı 2015 yılında Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’ye nasip olacak. Netekim; tarihin bir tekerrürden ibaret olduğu kanıtlanacak!

Du bakali n’olcek!..

                  14            HAZİRAN 2015          Nihat MÜRŞİTPINAR