ÇUVAL

ÇUVAL

     TSK 2002 yılında başına geçirilen “çuval” dan sonra bir daha iflah olmadı.

     Bu çuval aslında TSK’nın değil; Türkiye Cumhuriyeti veya Anadolu yarımadasında yaşayan istisnasız tüm insanların/halkların başına geçirilmişti.

     Suruç katliamından sonra bu “başa çuval geçirilmesi”  olayı çok tehlikeli boyutlar kazandı. Başına “çuval” geçirilmiş herkes sokaklarda ve sosyal medyada birbiriyle vuruşuyor.

     Tüm bunları başımdaki “çuval” a rağmen görünce, bizim köyde gerçekten yaşanmış bir olay geldi aklıma. Onu yazayım da kim ne anlarsa anlasın diye düşündüm.

     Bir varmış, bir yokmuş! Günlerin kısa, gecelerin uzun olduğu kış günlerinin birinde, Anadolu’nun tam orta yerinde bulunan yoksul bir köyde kurulu su değirmeninde, nöbetleşe çalışan köylülerden “Kör Memmet” lakaplı Mehmet emminin nöbetinde, Haseki oğullarından Hakverdi’ nin dördüncü oğlu “Topal” Hüseyin oyun oynamak için bayırda bulunan değirmene gitmiş.

     Değirmenin yanında bulunan yeni doğmuş köpek yavrularıyla oynarken üşüyen Hüseyin, ısınmak için değirmene girmiş. Değirmende nöbet tutan Kör Mehmet emmiye sorular sorarak işlerini yapmasına engel olmaya başlayan Hüseyin’i birkaç kere evine gitmesi yönünde uyaran Mehmet emminin sözünü dinlemeyen Hüseyin, Değirmenin işleyişine engel olmaya başlayınca, değirmenden kapı dışarı edilmiş.

     Dışarıda üşümeye başlayan Hüseyin ısrarla kapıyı yumruklayınca Kör Mehmet emmi çok kızmış. “Yavrum, ne istiyin benden? Evine git!” demiş. Hüseyin: “Üşüyüm Memmed emmi, üşüyüm!” deyince; Kör Mehmet emminin aklına bir fikir gelmiş… “Ben şimdi seni ısıdırım yavrum.” Demiş.

     Değirmene Buğday getirmekte kullanılan “Kıl” çuvallardan birini eline alan Kör Mehmet emmi, Topal Hüseyin’i çuvalın içine sokmuş. Köpek yavrularından birini de alıp çuvalın içine atmış ve  çuvalın ağzını bağlamış. Yörede “SÖKÜ DELİ” adıyla bilinen “ucu çivili” sopayı eline alarak, çuvaldaki köpek yavrusuna dürtmeye başlamış.

     Mehmet emmi dürttükçe sopayı it yavrusuna, it yavrusu da can havliyle dişlerini ve pençelerini Hüseyin’e geçirmiş tabii. Bir süre sonra çuvalın ağzındaki bağı söküp, Hüseyin’e sormuş Mehmet emmi: “Isındın mı gurban?”

     Sizce ne demiştir Hüseyin?

     Neyse… Hüseyin’ i kan, ter içinde çuvaldan çıkarmış Mehmet emmi. Böylece zavallı köpek eniği de Kör Memmet emminin elindeki “sökü deli” den kurtulmuş…

     Rivayet odur ki:  Facebook’un “DÜRT” ikonunu ilk bulan ve uygulayan; bizim yoksul Anadolu köyündeki Kör Mehmet emmidir!

     Bu öykünün kıssadan hissesine gelince…

     Bizim oralarda buna: “İT İLE ÇUVALA GİRİLMEZ!..” derler.

     Sizce?..


     Du bakali n’olcek!..

27 TEMMUZ 2015 ANKARA                 Nihat MÜRŞİTPINAR
Yorumlar - Yorum Yaz