23 HAZİRAN SEÇİM HİLELERİ

SEÇİM HİLELERİ NASIL ÖNLENİR?

          23 Haziran 2019 İstanbul seçimlerinin yenilenmesi sırasında yapılması olası hilelerden en zor anlaşılabilecek olanı, seçimde oy kullanmamış olanların yerine partili seçmen kaydırması yapmalarıdır. Bu nasıl olabilir?

           Tüm seçmen listeleri dijital olarak partilerin elinde olduğundan, bu dijital verilerde hiçbir değişiklik yapmaları mümkün görünmemektedir. Ama, sandıklara dağıtılacak olan, yani seçmenlerin oy kullandıktan sonra imzalayacakları “Hazırun Cetvelleri”ni  kolaylıkla değiştirebilirler. Bu cetvellere ekleyecekleri veya daha önce oy kullanmamış olanları silip kendi partililerini ekleyecekleri “Oy kullanma Tutanakları” üzerinden önemli oranda oyu kendi hanelerine yazdırabilirler.

          Bunu engellemenin yolları:

            1-) İstanbul’daki tüm CHP ilçe örgütleri 31 Mart 2019’da oy kullanmış olanların ıslak  imzalarının bulunduğu bu  listeleri hemen ilçe seçim kurullarından resmi yazıyla istemeli.

             2-) İlçe seçim Kurulu’ndan alınacak bu listeler, sandık sandık çoğaltılarak ilgili mahalle birim başkanlarına dosyalar halinde dağıtılmalı.

             3-) İlgili mahalle birim başkanları bu dosyaları seçim günü görevlendirilecek ilgili sandık müşahitleri aracılığı ile detaylı inceletmeli, ekleme veya çıkarma varsa bunlar tutanakla tespit edilerek; sandık görevlileri tarafından sandık seçim sonuç tutanağına detaylı bir şekilde yazdırılmalı ve itiraz dilekçesi ekleriyle birlikte ilçe başkanlığına acilen ulaştırılmalı.

             4-) Seçimlerde yapılabilecek bu tür usulsüzlükler için; ilçe başkanlıklarında ve il başkanlığında ayrı bir birim kurulmalı. Mümkünse sandık başlarında bu konu için eğitimli özel kişiler görevlendirilmeli.

              5-) Karşımızda: “Amacıma ulaşmak için Papaz elbisesi bile giyerim… Demokrasi bizim için amaç değil araçtır… Müslüman’ın  yalan söyleme, günah işleme özgürlüğü vardır!” diyen, hiçbir ahlaki anlayışa kendini bağlı hissetmeyen, her türden ahlaksızlıklara İslam tarihinde uygun bir ayet, hadis, kısaca kılıf, uyduran ve bunlara da samimi kitleyi inandıran bir, iki, üç nokta var.

               6-) Yol uzun, süreç çok zor ve kısa. Ülkemize verdikleri zarar inanılmaz ölçülerde. En az otuz yılda ancak toparlanabilir güzel yurdumuz.

               Ve nihayet duvara dayandılar. Buradan çıkışları yok! Bu nedenle de her şeyi yapabilirler… Demek istemiyorum. HER ŞEYİ YAPACAKLAR!

                7-) Merak etmeyin. Yarını bugünden kazanacağız.  HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK!..

12     MAYIS     2019          İSTANBUL    Nihat MÜRŞİTPINAR


Yorumlar - Yorum Yaz