DERSİM NİRE, MAMUŞA NİRE?

DERSİM NİRE, MAMUŞA NİRE?

 

     Onbinlerce yıllık geçmişi olan kadim topraklar üzerinde yaşıyoruz. Yaşadığımız yerin adının tarihini araştırmaya başladığımızda nelerle karşılaşırız kimbilir.

      İstanbul'da bulunan "Aydos" dağının adının Rumca: "Kartal" demek olduğunu kaçımız biliyoruz? Aydos denmeden önce neydi acep oranın bir önceki adı?

     Kosova'da "Mamuşa" adında bir Türk kasabası var. Kimilerine göre tarihi 1700'lere dayanır. İsminin de Mahmutpaşa'dan geldiği, söylene söylene Mamuşa' ya dönüştüğü iddia edilir.

      Peki, Anadolu'nun ortasında, Malatya, Arguvan'da "Mamısa" adında bir Türkmen köyü olduğunu söylesem şaşırmaz mı Kosova'daki Mamuşalılar?

     Arguvan'daki bu köyün ismi yakın zamanda değiştirilerek; "Koçak" yapıldı! Bunu yapanlar Mamısa ismini Türk ismine benzetememişler demek ki!..

  Gelelim "Dersim" adına... Tam bir inatlaşmaya bindi. Bir tarafta Tunceliciler, bir tarafta Dersimciler.

     Sevgili dostlar... Aynı gemide değiliz, aynı coğrafyada yaşıyoruz. Yaşadığımız bu coğrafyada binlerce uygarlık hüküm sürmüş ve yerini yenisine bırakmış. Hepimizin sorunları aynı. Ülkenin doğusundaki işçi de aynı asgari ücreti alıyor, batısındaki de, kuzeyindeki de, güneyindeki de...

      Adı Dersim olunca sorun vardı da, Tunceli olarak değiştirilince sorunları çözüldü mü? Veya Tunceli adı Dersim olunca kentin tüm sorunları çözülecek mi?

     Olaya şöyle bakalım mı?

     Herkesin bildiği bir olay var tarihimizde: 1921 Temmuz ayında Yunan birlikleri Polatlı'ya kadar gelmişti. Mecliste Ankara'nın bir hafta içinde tahliye edilmesi, hükümet merkezinin Kayseri'ye taşınması kararı tartışılmaktadır... "Efendiler, biz buraya kaçmaya mı geldik, yoksa döğüşerek ölmeye mi?" diyerek tüm tartışmaları noktalayan Diyap ağa nerenin milletvekiliydi?

Boş işlerle uğraşıyoruz boş.

Not: Arguvan’daki mamısa’ya hala “Mamısa diyor Mamısalılar.. Kosova’daki Mamuşa’nın adını da kimse değiştirmeye yeltenmiyor!

 

28 MAYIS 2019 İSTANBUL        Nihat MÜRŞİTPINAR


Yorumlar - Yorum Yaz