ÇAMLIKTA DOĞA KATLİAMI                 PENDİK ÇAMLIK MAHALLESİNDE DOĞA KATLİAMI

           İnsan… Var olduğundan beri daima kendine bir barınak aramış… İlk zamanlarda doğanın kendisine sunduğu ağaç kovuğu ve mağaraları kullanmış. Sonrasında doğada var olan malzemeleri kullanarak çeşitli barınaklar tasarlamış. En sonunda ise; beton ve çelik karışımıyla katlı barınaklar yapmaya başlamış. Tüm bu barınakları yaparken evinin/barınağının çevresinde daima yeşili yani doğal yaşamı şart koşmuş. Ne ki; çevresini kendi eliyle betonlaştırdıkça doğadan/doğal yaşamdan uzaklaşmaya, sonunda da yaptıklarıyla doğaya zarar vermeye başlamış.
 
          Ve bu durum insanın doğal yapısını da bozmaya onu mutsuz, enerjisi tükenmiş, hırslı ve saldırgan bir kişiliğe bürünmesine, kendi kendine zarar veren bir döngüye girmesine neden olmuştur.

          Yakın çevremizden bir örnek vermek istiyorum. Çamlık Mahallesi Dönence Sokağın adı gibi çevrelediği bir tepe var. Daha doğrusu vardı! Bu tepede minik bir yaban hayatı hüküm sürüyordu… Ağaçlar, böcekler, Keklik, Tavşan, Yılan, daha önemlisi endemik yani; o çevreye özgü bitki türleri vardı… Ta ki; bir sabah Pendik Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün iş makineleri ve hafriyat kamyonları buraya girip, burayı –başka yer yokmuş gibi.- TAŞ OCAĞI olarak kullanmaya başlayana kadar. O andan sonra: güzel bir BOTANİK PARKI olabilecek, Pendik için muhteşem bir SEYİR TERASI olabilecek olan bu güzelim tepe tam bir yağmaya uğradı. Metrelerce derine inilerek parçalandı. Güzelim tepenin yarısı yok edildi.

          Çevre sakinleri aralarında imza toplayıp belediyeye itiraz dilekçesi verdiler. Reddedildi.

         Gerekçe: “Çamlık Mahallesi Dönence Sokak 7299 ada 1 parsel adresli alan imar planlarında park alanında kalmayıp, ‘Özel Proje Alanı’ olarak tanımlandığından, talebinizin müdürlüğümüz tarafından değerlendirilmediği…”

          Ne kadar duyarsız - umarsız bir yanıt.

  Nedir bu “Özel Proje Alanı” nasıl bir şeydir? Kime, "özel bir proje alanı" hazırlıyorsunuz?

Madem ki; Özel Proje Alanı olarak kullanılacak o zaman Pendik Belediyesi bu alanda neden devasa bir hafriyat çalışması yapıyor?

Bu hafriyat çalışmasından yani bir nevi temel kazısından sonra burası hangi vakıf veya müteahhide devredilecek söyler misiniz?

Doğaya, yaban yaşamına, çevreye neden bu kadar düşmansınız?

Neden her yeri, her şeyi ‘Rant’ olarak görüyorsunuz?

Hiç mi vicdanınız sızlamıyor.

“Ak” Partili Belediye Meclis Üyelerine sesleniyorum...

Kıymetli arkadaşlar…

Lütfen,  gelin hep birlikte bu güzel tepeye gidelim de orayı ne hale soktuğunuzu kendi gözlerinizle görün!

Lütfen, bu Rant çılgınlığından vazgeçin.

Torunlarınız için!..

          18   NİSAN   2021      PENDİK          Nihat MÜRŞİTPINAR